به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

۱۲ درس، از برد و باخت ۱۲ میلیون دلار رمزارز!

۱۲ درس، از برد و باخت ۱۲ میلیون دلار رمزارز!

 

 

اشتراک‌گذاشتن تجربیات شخصی و نگرش‌ها در زمینه استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در رمزارز:

طی چندین سال گذشته، من ۱۲ میلیون دلار از سرمایه گذاری در رمزارز به دست آوردم. من تا دسامبر سال ۲۰۱۷، هیچ سودی نکردم، تا اینکه در ماه دسامبر سال۲۰۱۷، صعود ۱۰۰ درصدی در بازار به وجود آمد. با این حال، تنها درصد کمی از سودم را خرج یک استارت‌آپ بلاکچین کردم.
پس از آن، بازار بر روی من آوار شد. من هیچ چیز را نفروختم و ریسک نکردم، البته به هر طریقی بود من در pre-ICOs شرکت کردم و این تمام چیزیست که من از پایین و بالای بازار یاد گرفتم:

۱) نگهداری رمزارز آسان‌ترین استراتژی است، ولی پرسودترین نیست.

اگر تمامی فعالیت شما در این بازار بی‌ثبات، نگه داشتن سپرده‌ای طولانی مدت باشد، شما فرصت‌های بی‌شماری را از دست می‌دهید، درست مانند کاری که من کردم.
سپرده‌گذاری بلند مدت، اعتماد به نفس خوب و قدرتمندی به شما می‌دهد، ولی شناسایی چرخه‌ها و الگوها جهت به حداقل رساندن ضرر در بازار، کار بهتریست.

۲) در شرایط سخت، ارزهای بزرگ یا استیبل کوین‌ها بهترند و در شرایط بهتر،کوین‌های کوچک.

 

۳) حداقل هر سه ماه،وضعیت آلْت‌کوین‌های خود را چک کنید وگرنه خطر از دست دادن آن‌ها را به جون بخرید.

کوین‌ها از صرافی حذف می‌شوند یا صرافی‌ها بسته می‌شوند و یا توکن‌ها پروتکلشان را تغییر می‌دهند؛ پس باید آن‌ها را مرتباً چک کنید و مطمئن شوید که تعداد آلت‌کوین‌هایی که در اختیار دارید، قابل مدیریت باشند؛ تا زمانی که بازار بالغ شود و بتواند به طور دقیق سیب را از آووکادو تشخیص دهد، آلت‌کوین‌ها همبستگی قیمت بالای خود را ادامه خواهند داد، واین به این معناست که شما نیازی به خرید تمامی آلت‌کوین هایی که دوست دارید، ندارید.

۴) یک برنامه خروج آماده و نوشته شده داشته باشید.

شما وسط یک ترن هوایی هیچ برنامه خروجی ندارید، من نیز این برنامه را تا سه سال پیش نداشتم. ولی حالا برنامه خروج من شامل ورود به دیگر تجارت هاست.

۵) اینکه در اوج گرونی بتوانید بفروشید یا در اوج ارزونی بتونید بخرید غیر ممکن است.

اینکه بازار بعد از ماه‌ها نزول زیر و رو خواهد شد و دقیقا از زمانی که شما خریداری می‌کنید افزایش می‌یابد، فکری غیر واقعی است. بارها اتفاق افتاده که من ۷۰ درصد از سرمایه‌گذاری را در ماه‌های پس از خرید از دست دادم و قصد بازگشت چهل برابری را داشتم. بگذریم…

۶) به جایگاه کنونی پروژه‌ای که می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید توجه کنید.

پروژه هایی مانند Polymath هستند که سود بسیار خوبی را در دراز مدت نصیب شما می‌کنند. به هرحال برای راه اندازی آنها، از بودجه جمع آوری شده برای توسعه محصول، تحقیقات در بازار، غلبه بر موانع مهم نظارتی، آزمایش و… استفاده می‌کنند که این امور سال ها طول می‌کشد. در طی این زمان، فرآورده این توکن‌ها توسط سرمایه‌گذار یا مشاور، وارد بازار می‌شود ولی با تقاضای بسیار کم! بنابراین توجه‌ها به پروژه‌های دیگر می‌رود و قیمت‌ها به شدت کاهش می یابد.

۷) بازار رمزارز برای همه نیست.

مادرم به من می‌گفت:”اگر پول زیاد درآوردن کار آسانی بود، همه آن را انجام می‌دادند” و البته رافائل نادال جمله‌ای همانند این دارد که می‌گوید:”اگر پول درآوردن با ضربه زدن به توپی با راکت آسان بود، همه آن را انجام می‌دادند.”
بله، در عرصه رمزارز شما می‌توانید سریعاً پول زیادی در بیاورید، ولی به همان سرعت نیز می‌توانید پول زیادی را از دست بدهید. برای اینکه رقیبی قدر در این بازار باشید، باید ذهنی پاک، شکمی قوی و همچنین اطلاعات تأیید شده‌ای داشته باشید. همچنین زمانبندی مناسب و آگاهی از کاری که آن را انجام می‌دهید لازم است. تنیس بازی کردن مثل رافائل نادال کار آسانی نیست.

۸) تا زمانی که ۱۰۰ درصد مطمئن نشدید که بعد از پرداخت، در آینده‌ای که پول لازم باشید، رمزارز تمام دار و ندارتان نیست، پولی پرداخت نکنید.

شاید زمانی برسد که شما کار خود را در شرکتی رها کنید وخودتان باشید و خودتان، بدون هیچ حقوق ثابتی. این زمان اصلا زمان خوبی برای سرمایه گذاری نیست.

۹) مانند اکثر مردم ترسو نباشید.

از صداهای داخل ذهنتان آگاه باشید. ازدید اکثر مردم هیچ زمان مناسبی برای ورود به عرصه رمزارز وجود ندارد. آن‌ها زمانی که بازار در افول است می‌گویند دیگر تمام شده و زمانی که در اوج است می‌گویند دیگر دیر شده؛ همیشه یک بهانه از سر ترس وجود دارد تا یک تجربه باحال انجام نشود.

۱۰) ما هیچ ایده‌ای نداریم که چه چیزی بسیار صعودی یا چه چیز بسیار نزولی است.

رمزارز یک حیوان جدید است، پس همیشه در نظر داشته باشید یک بالاتر از بالاترین و یک پایین تر از پایین‌ترین وجود دارد. فهمیدن نوسانات موجود در این بازار، نیاز به یک چشم‌انداز گسترده‌تر از درک ما از بازارهای سنتی دارد. سه سال پیش، والدینم به من گفتند که اتریوم (ETH) خود را با ۴۵ دلار برایشان بفروشم! آنان اصرار کردند و من موافقت کردم. هرچی که باشد پول آن‌ها بود و من باید آن را انجام می‌دادم. اما کمی بعد، اتر همچنان رو به صعود بود و من با خودم گفتم که واقعا دارم به حرف پدر و مادرم گوش می‌دهم؟! آنان نمی‌دانند که اتر تا کجا پیش خواهد رفت، برای همین اترها را دوباره با قیمت ۶۰ دلار خریدم. مگر ۱۳ دلار در انتهای سال ۲۰۱۲ برای بیت‌کوین رقم بسیار بالایی نبود؟! معلومه که رقم بالایی بود و مردم بیت‌کوین هایشان را فروختند چون که تصوری از صعود یک رمزارز نداشتند.

مشکل من دقیقا برعکس است و در زمانی که بازار نزولی می‌شود می‌گویم”به هیچ وجه نمیفروشم خیلی ارزون است” و بازار همچنان نزول می‌کند و من نیز مدام آن را تکرار میکنم.

۱۱) در این صنعت دوستانی بالغ و متبحر داشته باشید

دوستانی که در تمامی حالت‌های نمودار چه قرمز و نزولی، چه کویرهای ثابت برای پیاده روی، پشت شما باشند. وجود و حضور آنان بسیار موثر است.

۱۲) بین منابع خود و آنچه که در بازار ممکن است اتفاق بیفتد تمایز ایجاد کنید.

این که خوب کار کردید به این معنا نیست که همیشه بالا می‌روید؛ یا اینکه اگر مأیوس هستید از اینکه در اوج وارد شده‌اید، به این معنا نیست که بازار هیچگاه برنمی‌گردد. برخی از دوستان من به دلیل گزیده شدن در این بازار، حتی ۱ دلار هم سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. این واقعیت که شما نمی‌توانید از لحاظ روانی یک ضرر دیگر متحمل شوید‌، به معنای نزول بازار نیست. بین شرایط شخصی خود و دنیای واقعی تفاوت قائل شوید. شروع به صحبت کردن در مورد چیزی کنید که واقعا مقصود و مورد نظر شماست. دو جمله “من پر از ترس هستم و اگر پول بیشتری را از دست بدهم خودم را نخواهم بخشید” و “بازار هرگز بهبود نمی‌یابد” اصلا یکسان نیستند.

درس اضافه : نه، هرگز با چیزی که نمی‌توانید از دستش دهید سرمایه‌گذاری نکنید.

بدون در نظر گرفتن نتیجه عمل، به اینکه به دنبال افکار و حرف دلتون رفتید افتخار کنید. البته که از دست دادن حجمی از پول ناراحت کننده است و مردم آن را بهتر میدانند.
سوال مهم این است که چند نفر از آنان حاضر بودند خودشان را در معرض از دست دادن پولشان قرار دهند؟!

برای من، سرمایه‌گذاری و زندگی، مبادله‌ای بین کاهش خطر و استفاده از فرصت است. کدام یک از این دو هنگام سرمایه‌گذاری برای شما هیجان انگیزتر است؟ من می دانم که دوست ندارم فرصتی را از دست بدهم‌؛ بنابراین اگر می‌خواهم شب بخوابم، باید تحمل زیادی در برابر ریسک داشته باشم.

بعضی از افراد که که بیشترشان مرا بسیار دوست دارند(مخصوصا پدر و مادرم)، نمی‌توانند از جمله”بهت گفته بودم باید بفروشی” فاصله بگیرند، درسته من باید بفروشم ولی نه در زمانی که سود ۴۰ درصد یا ۳۰۰ درصد به من می‌رسد؛ من برای این به صنعت رمزارز نیامدم. من زمانی میفروشم که ۱۰۰۰۰ درصد برایم سود داشته باشد.

حتی بعضی از دوستانم در زمینه رمزارز نیز از من گلایه می‌کنند، که چرا در زمان های اوج نمی‌فروشم!
یکی از آنان به من گفت: “اگر آن شب در دسامبر سال ۲۰۱۷ مهمانی نمی‌گرفتیم همه فروخته بودیم.”

آن ماه‌ها در بهار و زمستان سال ۲۰۱۷ و سپس ژانویه ۲۰۱۸ با CoinMarketCap، کل صفحه با عددی دو رقمی سبز پوشیده شد و اینکه من از بالا رفتن چقدر لذت بردم، هیچکس نمی‌داند. دیگر نمی‌توانم منتظر بمانم، من آماده هستم، آماده پرتاب بعدی به ماه و این بار بازگشتی در کار نیست.

 

منبع: Cointelegraph

۸۰%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه