به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین

نکاتی درباره‌ی معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین

 

صرافی‌های کریپتو قراردادهای آپشن و آتی (فیوچرز) بیشتری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند، اما حتماً باید درباره‌ی کارمزدها و نرخ تأمین سرمایه اطلاع داشته باشید.

معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین شاید به ظاهر ساده باشند، اما هزینه‌های متعددی در این میان وجود دارند که سرمایه‌گذاران نادیده می‌گیرند. به‌ویژه آنهایی که به دنبال سود بالا از معاملاتی با لوریج زیاد هستند.

سرمایه‌گذاران علاوه بر کارمزدهای معامله، باید از نرخ‌های متنوع تأمین سرمایه (Funding Rate)، که بسیاری از صرافی‌ها دریافت می‌کنند، اگاه باشند و هزینه‌های سفارش‌گذار (Maker) و سفارش‌بردار (Taker) را بدانند.

بیایید با هم سه نکته‌ای را بررسی کنیم که هر تریدر کریپتو باید درباره‌ی قراردادهای آتی بیت‌کوین بداند.

نرخ تأمین سرمایه را بدانید

زمانی که قراردادهای آتی بیت‌کوین معامله می‌کنیم، هزینه‌هایی پنهانی مطرح هستند. ابتدایی‌ترین آنها، نرخ تأمین سرمایه‌ای است که روی تمام قراردادهای آتیِ بدون سررسید کشیده می‌شود. این‌ها با نام سوآپِ بدون سررسید (Perpetual Swap) نیز شناخته می‌شوند و چنین کارمزدی در هر صرافی در نظر گرفته می‌شود.

شاید نرخ تأمین سرمایه برای تریدرهای لوریج کوتاه‌مدت مهم نباشد، چون هر ۸ ساعت اعمال شده و به‌ندرت از مرز ۰.۲۰% عبور می‌کند.

برای سرمایه‌گذاران بلندمدت اما این هزینه به ۲۰% در ماه می‌رسد و بخش قابل ملاحظه‌ای از سود را شامل می‌شود. این کارمزد با تغییر تقاضای لوریج از خریداران به فروشندگان تغییر می‌کند.

نکاتی درباره‌ی معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین
نرخ تأمین سرمایه‌ی بدون سررسید بیت‌کوین در بیت‌مکس. منبع: بیت‌مکس.

 

همان‌طور که در چارت بالا می‌بینید، اعداد سبز کارمزدی را نشان می‌دهند که خریداران به فروشندگان می‌پردازند. با منفی شدن نرخ تأمین سرمایه، عکس این قضیه اتفاق می‌افتد.

کارمزدها به مقدار لوریج اضافه می‌شوند

تریدرهای تریگر معمولاً کارمزدهای معامله را درنظر نمی‌گیرند، چون ۰.۰۷۵% به نظر رقمی بسیار کوچک است. اما باید توجه شود که این هزینه‌ها از پیش و بر اساس مقدار لوریج معامله شده، دریافت می‌شوند.

کارمزد سفارش‌بردار برای تریدری که ۰.۰۱ بیت‌کوین را به قیمت ۳,۰۰۰ دلار معامله می‌کند و تریدری که ۱ بیت‌کوین را به همین قیمت معامله می‌کند، یکی است. اینطور به مقدار ۰.۰۷۵*۳,۰۰۰ = ۲.۲۵ دلار می‌رسد و مارجین و سودهای احتمالی یک تریدر را کاهش می‌دهد.

کارمزدهای دیگری نیز در معامله وجود دارند، مثل سفارشات سفارش‌‌گذار که باید بالا یا زیر سطح بازار وارد دفتر سفارشات شوند. کارمزد سفارش‌بردار نیز مطرح است که روی سفارش‌هایی اعمال می‌شود که قرار است بلافاصله اجرا شوند.

صرافی‌ها ۲.۲۵ دلار دیگر را نیز برای پوشش هزینه‌های احتمالی نقدینگی (لیکوئید شدن) از مارجین تریدر برمی‌دارند. فرض کنیم که قیمت بیت‌کوین در سطح ۱۰,۰۰۰ دلار باشد، با درنظر گرفتن کارمزدهای سفارش‌بردار، حساب اولیه ۱۰۰ دلاریِ ۰.۰۱ بیت‌کوین باید ۴.۷% سود داشته باشد تا معامله‌ی ۳,۰۰۰ دلاری را بشکند و از آن عبور کند.

می‌توانید با استفاده از کارمزدهای سفارش‌گذار، از چنین هزینه‌هایی جلوگیری کنید. به عبارتی سفارش‌ها نمی‌توانند در قیمت بازار اجرا شوند.

کارمزدهای سفارش‌گذار نیز روی خروجی تأثیر می‌گذارند

نکاتی درباره‌ی معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین
دفتر سفارشات در بایننس فیوچرز. منبع: بایننس

 

در دفتر سفارشات بالا، اگر تریدر سفارش خریدی را روی ۹,۴۰۰ USDT قرار دهد، باید کارمزد سفارش‌گذار بپردازد. از سوی دیگر، فروش در ۹,۴۰۰ USDT کارمزد سفارش‌بردار ۰.۰۷۵% را به‌همراه دارد.

بیشتر صرافی‌های ارائه‌دهنده‌ی قراردادهای آتی، کارمزد سفارش‌گذار را منفی درنظر می‌گیرند. اینطور تریدرها برای انجام معامله چیزی دریافت می‌کنند و به نظر خوب است. شاید سرمایه‌گذاران بسیار محتاط و خونسرد بتوانند به خوبی از این استراتژی استفاده کنند، اما توهم یک پول مفت می‌تواند به‌ضرر بسیاری تمام شود.

به محض اینکه کسی سفارش قرار می‌دهد، کل جهان از آن آگاه می‌شوند. اگر تعداد خریداران در یک سطح کافی باشد، احتمالاً سفارش‌گذارهای بازار با قرار دادن سفارش‌هایی تنها چند سنت بیشتر، آن را اسکالپ می‌کنند (انجام معاملات متعدد با حجم بالا اما سودهای زیر ۱۰ پیپ).

اگرچه ممکن است که تنها یک سفارش موجب چنین حرکتی نشود، اما استراتژی‌های معاملاتی الگوریتمی (بات‌ها) بر فعالیت‌های گله‌ای نظارت دارند. با اجرای سفارش‌ها در بازار، یکی کارمزد بیشتر می‌پردازد، اما از طرفی مجبور نشده به دلیل از دست دادن قیمت، ۱۰ یا ۱۰۰ دلار بیشتر بخرد.

چطور از کارمزدهای سفارش‌گذار سود ببریم

تریدرهایی که تایم‌فریم‌هایشان بیش از یک هفته است، می‌توانند به دنبال دور زدن کارمزدها باشند. کارمزدهای منفی باید مشوقی باشند که تارگت خود را رها نکنیم و به جای استفاده از سفارش‌های بازار، از قبل حد ضرر و سود تعیین کنیم.

این استراتژی تنها پیامدهایی مثبت در پی دارد. مثلاً دیگر لازم نیست که تمام روز قیمت‌ها را زیر نظر داشته باشید و می‌توانید به برنامه‌ی اصلی‌تان بپردازید.

کراس مارجین گزینه‌ی بهتری است

نکاتی درباره‌ی معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین
مارجین کراس و ایزوله. منبع: بایننس.

 

تنظیمات پیش‌فرض کراس مارجین است، اما تریدر می‌تواند به دو روش مارجین را مدیریت کند. در این تنظیمات، کل موجودی حساب وثیقه در هر معامله استفاده می‌شود و موجودی حساب به آن قراردادی اختصاص داده می‌شود که بیش از بقیه به آن نیاز دارد. این روش، صرف‌نظر از تجربه، بهترین استراتژی برای هر تریدر است.

هر تریدر می‌تواند با انتخاب مارجین ایزوله، بیشترین حد لوریج ممکن برای هر قرارداد را به صورت دستی تعیین کند.

این تنظیمات موجب می‌شود حد ضررهای خودکار زودتر فعال شوند و اجرا را به یک موتور معاملاتی خودکار منتقل می‌کند.

 

منبع: Cointelegraph

۸۰%
Awesome
 • Design
4 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  عالی بود مرسی

  1. MrFinTech می گوید

   سپاس از توجه شما 🙂

 2. […] معاملات قراردادهای آتی بیت‌کوین […]

 3. ابوالفضل می گوید

  سلام ،
  الان من توی فیوچر با لوریج ۱ کار میکنم به این دلیل فقط ازش استفاده می کنم که با داشتن usdt میتونم چندین جفت ارز رو بخرم یا بفروشم میخواستم بدونم با لوریج ۱ آیا هزینه ها تفاوتی با حالت کلاسیک داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه