به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

معاملات آپشن در بازار کریپتو

معاملات آپشن در بازار کریپتو

 

معاملات آپشن مختلف، به متنوع شدن بازار کمک و آن را در صحنه‌ی مالی جهانی مطرح‌تر می‌کنند.

آنهایی که در فضای رمزارز مشغول هستند، به ماهیت سریعاً در حال رشد این صنعت عادت کرده‌اند. فناوری جدید سریعاً قدیمی شده و پروژه‌های پر زرق و برق و معروف، اهمیت خود را از دست می‌دهند. حالا گروهی از طرفداران محرمانگی که کار خود را با فرستادن “پول اینترنتی جادویی”  به یکدیگر آغاز کرده بودند، به یک کلاس جدید سرمایه با ساختاری قوی و ساختاریافته بدل شده‌اند. هر محصول، اپلیکیشن یا ابزار مالی جدیدی که اضافه می‌کنیم، ارزشمند است و اشخاص بیشتری را جذب می‌کند. معاملات قراردادهای آپشن گامی بزرگ برای بازار مشتقات کریپتو محسوب می‌شوند و همین حالا توانسته‌اند ارزش خود را ثابت کنند.

فضای کریپتو چطور رشد کرده است

به سال ۲۰۱۷ فکر کنید که هنوز صرافی بازرگانی شیکاگو (Chicago Mercantile Exchange) یا صرافی Chicago Board Options با عرضه‌ی قراردادهای آتی (فیوچرز) بیت‌کوین، وارد حوزه‌ی رمزارزها نشده بودند. آن زمان، معروف‌ترین جمله‌ای که (هر از گاهی) درباره‌ی کریپتو می‌شنیدید این بود که این حوزه درست شبیه “غرب وحشی” است. بی‌قانون، بی‌ثبات، پر از پروژه‌های کلاهبرداری و عرضه‌ی اولیه‌ی کوین‌هایی که قول بسیار می‌دادند و به آنها عمل نمی‌کردند یا حتی بلافاصله پول سرمایه‌گذاران را بالا می‌کشیدند.

با اینکه بیت‌کوین از ۲۰۰۹ راه‌اندازی شده بود، اما هنوز بسیاری آن را در آن زمان نمی‌شناختند. سودهای به‌دست آمده خارق‌العاده و ضررهای حاصل نیز ساقط کننده بودند. بسیاری از بانک‌ها بیت‌کوین را کلاهبرداری می‌نامیدند. از جمله (شاید بدنام‌ترین آنها) جیمی دیمون، مدیرعامل جی‌پی‌مورگان بود که در سپتامبر ۲۰۱۷، بیت‌کوین را کلاهبرداری خواند.

حالا سریع به زمان حال برگردیم؛ هر بانکی می‌خواهد فناوری بلاکچین را برای افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها به کار گیرد (یا همین حالا به کار گرفته است). جی‌پی‌موگان و رئیسش نیز با یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای و برای ساده‌تر کردن پرداخت‌های آنی خود، تا راه‌اندازی JPM Coin پیش رفته‌اند.

حتی بزرگ‌ترین مؤسسات مالی امریکا، حساب‌های بانکی برای صرافی‌های بزرگ رمزارز مستقر در امریکا باز کرده‌اند و دولت‌ها در سرتاسر جهان در حال تحقیق یا راه‌اندازی نسخه‌های اولیه‌ی رمزارزهای خود با پشتوانه‌ی بانک مرکزی هستند.

نکته‌ی اصلی ماجرا این است که دیگر نمی‌توان رمزارز را نادیده گرفت. به کمک قانون‌گذاری بهتر و اقدامات قاطع، توانستیم بیشتر عوامل بد و پروژه‌های کلاهبرداری را از صحنه خارج کنیم و فضا را بسیار تغییر دهیم.

پیدایش مشتقات کریپتو

فضای مشتقات توانسته مؤسسات را وارد حوزه کند. سال گذشته، یک شرکت متکی به بازار بورس نیویورک طی اقدامی به‌یادماندنی، با عرضه‌ی نسخه‌ی فیزیکی قراردادهای آتی بیت‌کوین وارد بازار کریپتو شد. در واقع، صرف نظر از جو بازار خرسی یا گاوی، رشد کریپتو روزافزون بوده است و حالا، مشتقات این بازار را دردست گرفته‌اند. با این وجود، هنوز راهی طولانی برای رفتن داریم.

سرمایه‌ی کل بازار کریپتو در حال حاضر هنوز زیر ۳۰۰ میلیارد دلار است. اگر آن را با بازار ۹ تریلیون دلاری طلا یا تقریباً ۱۰۰ تریلیون دلاری بورس جهانی مقایسه کنیم، می‌بینیم که کریپتو در آغاز راه است.

با دقت در بازارهای سنتی، می‌بینیم که مشتقات معمولاً بیش از ۴ برابر از حجم معاملاتی سرمایه‌ی پایه را از آن خود کرده‌اند. اما هنوز معاملات نقدی در کریپتو بسیار بیشتر هستند. اما این وضعیت به زودی تغییر می‌کند. باور داریم که در OKEx، مشتقات به سرعت از بازار نقدی پیشی گرفته و در سال‌های آتی، بیش از ۴ یا ۵ برابر آن شوند. و این رشد با عرضه‌های پیچیده‌تر مانند معاملات آپشن، سریع‌تر نیز خواهد شد.

اهمیت معاملات آپشن

معاملات آپشن بسیار حائز اهمیتند، چون گزینه‌های بیشتری را در اختیار تریدرها قرار می‌دهند و روشی خوب برای پوشش ریسک سرمایه هستند. تریدرها در قراردادهای آپشن نیز می‌توانند مانند قراردادهای آتی، مقداری مشخص از یک سرمایه‌ی پایه را در زمانی مشخص در آینده با قیمتی از قبل تعیین‌شده بخرند یا بفروشند. اگرچه در معاملات آپشن برخلاف قراردادهای آتی، تریدر این حق را دارد و دیگر مجبور به خرید یا فروش در تاریخ مشخص‌شده نیست.

این مسئله بستگی دارد که تریدر یک اختیار خرید (Call Options) یا اختیار فروش (Put Options)  بخرد. به صورت خلاصه، تفاوت این دو این است که تریدر به کمک اولی می‌تواند اختیار خرید بیت‌کوین (یا سرمایه‌ی موردنظر) را به‌دست آورد و به کمک دومی اختیار فروش آن را. از آنجایی که چنین قراردادهایی این حق را به شما می‌دهند و الزامی در کار نیست، بسیاری از تریدرها در بازار بی‌ثباتی مانند کریپتو ترجیح می‌دهند که قراردادهای آپشن خرید و فروش کنند.

آپشن‌ها قابلیتی نسبتاً جدید هستند. در اواسط ۲۰۱۹، Deribit تنها صرافی موجود بود که آپشن‌هایی با پشتوانه‌ی کریپتو عرضه می‌کرد. Baakt در دسامبر ۲۰۱۹ و صرافی‌های OKEx و CME کمی بعدتر قراردادهای آپشن بیت‌کوین را عرضه کردند. اگرچه این قراردادها در فضای کریپتو جدید هستند، اما تریدرها به صورت گسترده از قراردادهای آپشن با پشتوانه‌ی کریپتو، برای کسب درآمد و محافظت از دارایی‌هایشان در مقابل نوسان موجود استفاده می‌کنند. این قراردادها به دلیل هاوینگ نیز برای استخراج‌کنندگان مفید هستند. آنها می‌توانند از قراردادهای آپشن برای حفظ درآمد و تضمینِ فروش بیت‌کوین‌های استخراج‌شده به قیمتی معقول در آینده بهره ببرند. این دقیقاً مشابه کاری است که کشاورزان یونان باستان در مواجه با برداشتی بد و برای تضمین درآمدشان انجام می‌دادند. در ماه آوریل و پیش از وقوع هاوینگ، شاهد این اتفاق بودیم که قیمت بیت‌کوین روند صعودی داشت و قرادادهای آپشن بیت‌کوین به بالاترین سطح در یک ماه رسیدند و صرافی OKEx در این میان پیشتاز بود.

بازار با عرضه‌ی نوآوری و محصول جدید، جذاب‌تر و پخته‌تر شده و بیشتر شبیه بازارهای سنتی می‌شود. تریدرهای سنتی نیز علاقه دارند که استراتژی قیمت‌شان منعطف‌تر باشد.

فراتر از معاملات آپشن بیت‌کوین

قطعاً نمی‌توانیم سلطه‌ی بیت‌کوین را بر بازار انکار کنیم. با اینکه هزاران رمزارز پیرامون بیت‌کوین شکل گرفته‌اند، اما هنوز ۶۵% بازار در دست بیت‌کوین است. درک عموم نیز از بیت‌کوین بیشتر و این کوین پذیرفته‌شده‌تر نیز است. بیت‌کوین راه ورود بسیاری از مردم و مؤسسات به معاملات کریپتو و مشتقات آنهاست. اما اینطور نیستیم که بگوییم دیگر قراردادهای آپشن کریپتوهای دیگر جایی در بازار ندارند.

یکی از دلایل اصلی رشد و پیشگامی صرافی OKEx همین متنوع بودن محصولات پیشنهادی است. بعد از اینکه قراردادهای آپشن بیت‌کوین/دلار امریکا با تقاضای زیادی روبه‌رو شدند، تصمیم گرفتیم که این هفته قراردادهای آپشن اتر/دلار امریکا را نیز اضافه کنیم و مطمئن هستیم که با استقبال خوبی رو‌به‌رو می‌شود.

تمام این مشتقات کمک می‌کنند که بازار متنوع‌تر، جذاب‌تر، پررونق و جالب شود. با ورود مداوم اشخاص جدید به فضای مشتقات کریپتو، این بازار رقابتی‌تر نیز شده است. این مسئله تنها می‌تواند برای فضای کریپتو سودمند باشد. در سال‌های آینده شاهد افزایش حجم معاملات از میلیاردها دلار به تریلیون‌ها دلار خواهیم بود و در نهایت کریپتو به یک مدعی اصلی بدل خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

2 نظرات
  1. rezaruad می گوید

    بسیار آموزنده و مفید بود

    1. MrFinTech می گوید

      سپاس از توجه شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه