به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

سه دلیل برای افزایش قیمت کاردانو

 

در این مقاله، به سه دلیل برای افزایش قیمت کاردانو پرداخته شده است:

قیمت کاردانو (ADA) در کمتر از دو هفته از ۰.۰۷۴ به ۰.۱۳۷ دلار رسید و بیش از ۸۵ درصد افزایش یافت. کاردانو جای بیت‌کوین اس‌وی (Bitcoin SV) را گرفت و حالا ششمین رمزارز با بیشترین سرمایه‌ی بازار است.

سه دلیل برای افزایش کاردانو
کاردانو از نظر سرمایه‌ی بازار، جایِ بیت‌کوین اس‌وی را در جدول گرفت. منبع: CoinMarketCap.com

 

احتمالاً سه عامل در این افزایش شدیدِ قیمت در هفته‌های اخیر موثر بوده‌اند. عوامل مؤثر را می‌توانیم آپگرید جدید شِلی (Shelley)، ساختار بازار مطلوب و رشدِ سریعِ بازارِ امور مالی نامتمرکز (DeFi یا دی‌فای) درنظر بگیریم.

چرا آپگرید شِلی برای کاردانو و در نهایت قیمت ADA حائز اهمیت است

در ۱ ژوئیه، نودِ حاوی آپگرید شِلی در شبکه‌ی اصلی قرار گرفت. تا پایان ماه و ۲۹ ژوئیه، تغییرات مربوطه از طریق یک هارد فورک در شبکه‌ی کاردانو عملی می‌شوند.

آپگرید شلی به دلیل سیستمِ استیکینگ خود تأثیر زیادی روی قیمت ADA داشته است. کاردانو یک شبکه‌ی گواه اثبات سهام بوده و استخراج‌کننده ندارد. کاربرانی که نودها را اجرا می‌کنند، از طریق استیکینگ ADA از شبکه نگهداری می‌کنند. آنها به ازای این کار از سیستم پاداش‌دهی کاردانو بهره می‌برند.

در طرح آپگرید شلی کاردانو آمده:

«در شلی همچنین طرح مشوق و محول کردن نیز معرفی می‌شود: یک سیستم پاداش‌دهی تا موجب جذبِ استخرهای استیکینگ و اعضای انجمن شود. کاردانو یک شبکه‌ی گواه اثبات سهام است و کاربران با استیک کردن ADAهایشان در شبکه مشارکت می‌کنند.»

 

در این طرح هم‌چنین آمده که انتظار می‌رود با جذبِ ۱۰۰۰ استخر استیکنیگ تا پایان آپگرید شلی، کاردانو بیشتر نامتمرکز شود:

«طرح مشوق به نوعی طراحی شده که تا پایان آپگرید شلی، تقریباً به ۱۰۰۰ استخر استیکینگ برسد. در این صورت انتظار داریم که کاردانو ۵۰-۱۰۰ برابر نامتمرکزتر از سایر شبکه‌های بلاکچین بزرگ شود.»

 

احتمالاً سرمایه‌گذارانی که سیستم پاداش‌دهی جدید کاردانو را جذاب می‌دانند، عامل افزایش تقاضا ADA بوده‌اند.

شکستِ یک سطحِ مقاومت چند ساله

از آگوست ۲۰۱۸، سطح ۰.۱۰۷ دلار به عنوان یک سطح مقاومتِ قویِ چندساله برای ADA بوده است. تلاش‌ها برای عبور از این سطح در سپتامبر ۲۰۱۸ و ژوئن ۲۰۱۹ با فروش گسترده‌ی زیر قیمت همراه شد.

اولین هفته‌ی مارس و درست قبل از افت قیمت بیت‌کوین به زیرِ ۴۰۰۰ دلار، آخرین باری بود که ADA سطح ۰.۱۰۷ دلار را تست کرد. در عرض ۳ هفته، قیمت ADA نسبت به سقف محلی، ۷۱ درصد کاهش یافت.

سه دلیل برای افزایش کاردانو
ADA از یک سطحِ مقاومت چند ساله عبور می‌کند. منبع: TradingView.com

 

با افزایش قیمت اخیر، این اولین بار بعد از آگوست ۲۰۱۸ است که ADA از این سطح مقاومت بحرانی عبور می‌کند. ساختار بازار مطلوب ADA و عدم وجودِ سطوح مقاومت مشخص بالای سطح ۰.۱۷ دلار، احتمالاً توجه بسیاری از تریدرها را به خود جلب کرده است.

رشد بازار دی‌فای

بازار دی‌فای در اتریوم در حال انفجار است و حجم کل سرمایه‌ی موجود در کل پروتکل‌های دی‌فای از مرز ۲ میلیارد دلار گذشته است. چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو، اخیراً در توئیتی عنوان کرد که کاردانو می‌تواند به زودی به یکی از اعضای کلیدی فضای دی‌فای تبدیل شود.

بلاکچین کاردانو مبتنی بر گواه اثبات سهام است و از نظر ساختاری مناسبِ اپلیکیشن‌های دی‌فای با مقیاس بالاست.

اگر کاردانو به فضای دی‌فای بپیوندد، می‌توانیم شاهد رشدِ میان‌مدتِ جدیدی برای شبکه‌ی بلاکچین باشیم.

 

منبع: Cointelegraph

۸۰%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه