به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

رسمی: اولین وایت پیپر دلار دیجیتال آمریکا منتشر شد

رسمی: اولین وایت پیپر دلار دیجیتال آمریکا منتشر شد

 

پروژه‌ی دلار دیجیتال (Digital Dollar Project) فریمورکی را برای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) امریکایی پیشنهاد کرده است.

این گروه اولین وایت‌پیپر خود را جمعه منتشر کرد و در آن به جزئیات لزوم نسخه‌ی مبتنی بر توکن دلار امریکا و برخی از درآمدهای حاصل از ساخت این سیستم پرداخته است. در این سند آمده که امریکا می‌تواند به کمک دلار دیجیتال، دلار را به‌عنوان ارز اصلی جهان حفظ کند و در کنار آن، نسبت به سیستم مالی کنونی، به اشخاص و نهادهای بیشتری ارائه‌ی خدمات داشته باشد.

این گروه از سوی کریس جانکارلو، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، دنیل گورفاین، مدیرعامل Gattaca Horizons و مدیر ارشد نوآوری سابقِ CFTC، دیوید تریت، مدیر ارشد اکسنچر (Accenture) و چارلز جانکارلو، مدیرعامل Pure Storage تشکیل شده است. برخی از تحلیل‌گران و مدیران اکسنچر نیز در این گروه مشارکت دارند. بنیاد دلار دیجیتال (Digital Dollar Foundation)، اوایل امسال راه‌اندازی شد و به همراه اکسنچر روی این پروژه کار می‌کند.

کریس جانکارلو، اکنون مشاور ارشد Willkie Farr & Gallagher LLP است. او به کوین‌دسک گفت: «امیدواریم بتوانیم بحث‌های مرتبط به نقش ایالات متحده را، در ماجرای آینده‌ی پول در عصر نوین دیجیتال، در این کشور بیشتر کنیم. ماجرایی که در حال حاضر مطرح است و هر روز بحث‌های مرتبط به آن بیشتر می‌شود.»

در همین راستا، این وایت‌پیپر سیستم مالی کنونی ایالات متحده را بررسی کرده و از یک دلار دیجیتال حمایت می‌کند. این دلار دیجیتال از یک “معماری توزیع دو لایه‌ای” استفاده می‌کند. بانک‌ها تجاری و سایر نهادهای قانونی به‌عنوان واسطی بین فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) و کاربران نهایی عمل می‌کنند.

در این وایت‌پیپر نوشته شده که این بانک‌های تجاری، سرمایه‌ها را توزیع می‌کنند. درست شبیه ATMها که پول نقد را بین مشتریان توزیع می‌کنند.

بنابر این وایت‌پیپر، دلار دیجیتال پیشنهادی می‌تواند حتی در کنار استیل‌کوین‌های خصوصی به خوبی عمل کند.

جانکارلو می‌گوید: «وقتی کاری بزرگ را در ایالات متحده انجام می‌دهیم، مثل برنامه‌ی فضا یا اینترنت، تقریباً همیشه رابطه‌ای بسیار سالم بین بخش خصوصی و دولتی برقرار است، رابطه‌ای که هر یک از دیگری چیزهایی یاد می‌گیرند، بخش خصوصی…. نوآوری را به میدان می‌آورد و دولت به‌دنبال اصول اساسی محرمانگی و حقوق اشخاص و آزادی‌ها و حفظ این تعادل است.»

سیستم دو لایه‌ای

مطابق با این وایت‌پیپر، هر CBDC باید سیستم بانکداری دو لایه‌ای کنونی را حفظ کند.

در این سند آمده: «یک سیستم بانکداری دو لایه‌ای، معماری توزیع کنونی و مزایای اقتصادی و حقوقی آن را حفظ می‌کند و در عین حال، نوآوری و دسترسی‌پذیری را به آن می‌افزاید.»

در این مدل، فدرال رزرو به بانک‌ها دلار دیجیتال می‌دهد و کاربران می‌توانند این سرمایه‌ها را در حساب‌های بانکی یا کیف پول‌های دیجیتال شخصی خود نگهداری کنند.

مطابق با وایت‌پپیر، بانک‌ها می‌توانند بر اساس این سرمایه‌ها، وام بدهند.

در این سند آمده: «اگر دلار دیجیتال در یک حافظه‌ یا رویکرد نگهداری امن نباشد و به صورت موجودی در یک حساب بانکی قرار گیرد، چون در ترازنامه‌ی بانکی موجود است، پس قابل معاوضه با سایر انواع پول است.»

مطابق با وایت‌پیپر، ذخیره‌ی سرمایه‌ها از سوی اشخاص و نهادها در بانک‌های تجاری در این نوع سیستم تضمین می‌شود.

در این سند آمده: «این حساب‌ها از اقتصاد کل ایالات متحده پشتیبانی می‌کنند، چون بانک‌ها می‌توانند برای اموری مانند خرید خانه، ساخت کارخانه‌ی جدید و امثال این‌ها، به اشخاص و نهادها وام بدهند.»

تریت به کوین‌دسک گفت که بخشی از وظیفه‌ی پروژه‌ی دلار دیجیتال، کمک به سهامداران است تا سیستم پیشنهادی را بهتر متوجه شوند؛ در واقع بفهمند که توکن در اکوسیستم به کجاها می‌رود.

او گفت که این سیستم دو لایه‌ای هم‌چنین باید نگرانی‌های محرمانگی اشخاص و قانون‌گذاران را در رابطه با تراکنش‌های مالی برطرف کرده و مشمول قوانین مبارزه با پولشویی (AML) و “مشتری‌ات را بشناس (KYC)” باشد.

او گفت: «فکر می‌کنیم احتمالاً بهترین پاسخ این باشد که مقصد نهایی توکن‌ها را یک زیرساخت کیف پول قانونی در نظر بگیریم. این بخش را آزمایش خواهیم کرد.»

حساب‌ها در مقابل توکن‌ها

در این وایت‌پیپر هم‌چنین دلار دیجیتال مبتنی بر توکن با دلار دیجیتال مبتنی بر حساب با هم مقایسه شده‌اند و ترجیح پیپر سیستم توکن‌ی بوده است.

جانکارلو گفت که یک دلار مبتنی بر توکن به صورت گسترده قابل استفاده است. او با اشاره به مجموعه‌ای از لایحه‌های مختلف پیشنهادی از سوی قانون‌گذاران امریکایی برای دلار دیجیتال مبتنی بر حساب، عنوان کرد که یک دلار مبتنی بر توکن به صورت گسترده قابل استفاده است.

اگرچه پیشنهادات دلار دیجیتالی که در کنگره مطرح شده‌اند، خصوصاً برای پرداخت‌های محرک مالی‌ای طراحی شده‌اند که به مالیات‌دهندگان امریکایی تحت تأثیرِ پاندمیک کووید-۱۹ پرداخت می‌شوند. نظر گروه این است که یک دلار دیجیتال باید در موارد بیشتری قابل استفاده باشد.

جانکارلو گفت: «معتقدیم که یک CBDC امریکایی این مشکل را حل کرده و فواید بسیار دیگری نیز دارد. مثلاً یک معماری جدید پولی را برای نسل‌های آینده می‌سازد که نه تنها به جمعیت تحت پوشش بانکی در امریکا و در دوران بحران خدمات می‌دهد…. بلکه سیستم مالی برون مرزی و امور مالی جهانی را نیز در بر می‌گیرد.»

او گفت که دلار مبتنی بر توکن سریع‌تر و کاراتر بوده، هزینه‌ی کمتری دارد و می‌تواند فواید دلار را بیشتر کند.

تریت می‌گوید که در اینجا مهم است که موضوع بحث را به خوبی تعریف کنیم.

او گفت: «کاری که در تلاشیم به کمک وایت‌پیپر یا گفت‌وگوهایمان انجام دهیم، معرفی یک زبان است تا همه‌چیز روشن‌تر شود یا درک گفته‌هایمان ساده‌تر شود. بخشی از وظیفه‌ی وایت‌‌پیپر ارائه‌ی تعریف‌ها و واژه‌نامه‌ای برای همه است. فکر می‌کنم که مفهوم همکاریِ یک سیستم مبتنی بر حساب و یک توکن و سیستم مبتنی بر آن، بسیار حائز اهمیت باشد.»

برنامه‌های اولیه و آزمایشی

گام بعدی پروژه توسعه‌ی مجموعه‌ای از برنامه‌های اولیه و آزمایش‌ها برای بررسی موارد استفاده‌ی مطرح شده در وایت‌پیپر است. موارد استفاده به صورت گسترده به پرداخت‌های داخلی، پرداخت‌های بین‌المللی و کمک‌های دولتی تقسیم شده‌اند. این پرداخت‌ها می‌توانند پرداخت‌های P2P مستقیم یا کمک‌های دولتی در مواقع بحران باشند.

جانکارلو می‌گوید که برنامه‌های اولیه بر اساس عوامل متعددی آزمایش می‌شوند. تأثیر توکن پیشنهادی بر ذخیره‌ی پولی، تصمیمات فنی، بهره‌برداری تجاری و نفوذ دولت به محرمانگی، تأثیر و استفاده در تحریم‌ها و مطابقت آن با قوانین AML/KYC از جمله عوامل مطرح هستند.

جانکارلو گفت: «خودِ دفترکل چه می‌شود؟ این دفترکل بدون مجوز یا دارای مجوز است؟ اصلاً توزیع‌شده است؟ باید به تمام این مسائل رسیدگی کنیم تا بتوانیم بسیاری از رویدادها را بررسی کنیم.»

او افزود که حتی پس از تمام طراحی‌های تئوری، باید توکن‌های پیشنهادی را در سناریو‌های واقعی آزمایش کنیم.

تریت می‌گوید که پس از مرحله‌ی طراحی، قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران باید هر رویکرد ممکنِ دلار دیجیتال را اجرایی کنند.

او گفت: «ما اینجاییم تا گفت‌وگوها را ادامه دهیم، اندیشه، تجربه و تخصص ارائه دهیم و این را به‌عهده‌ی سیاست‌گذاران می‌گذاریم که مسیر را ادامه دهند. بنابراین توانایی ما در اظهار نظر درباره‌ی مسائل ممکن، ارزش آنها، مقصدشان و اهمیت‌شان در درازمدت، مهم‌ترین بخش است.»

جانکارلو می‌گوید که تمام این فرایندها زمان‌بر هستند. از نظر او فرایند ایجاد یک دلار دیجیتال بین ۵ تا ۱۰ سال زمان می‌برد، اما افزود که «باید از همین حالا شروع کنیم.»

جانکارلو گفت: «ما می‌گوییم که دلار بسیار مهم‌تر از آن است که در طول یک شب یا آخر هفته تکمیل شود.»

منبع: Coindesk

۸۰%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه