به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

تاریخ انتشار اتریوم۲.۰ به تاخیر افتاد

تاریخ انتشار اتریوم۲.۰ به تاخیر افتاد

 

باگ، مشکلات مدیریتی و رقبا: اتریوم پیش از آپگرید گواه اثبات سهام خود، با چه چالش‌هایی روبه‌روست؟

همان‌طور که کوین‌تلگراف در ۱۵ مه گزارش کرد، توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ (ETH) تاریخ انتشار آپگرید الگوریتمِ گواهِ اثباتِ سهامِ شبکه را ژوئن ۲۰۲۰ اعلام کردند، اما به نظر می‌رسد که این تاریخ مجدد تغییر کند و راه‌اندازی شبکه به تعویق بیوفتد. با در نظر گرفتن تمام عواملی که این راه‌اندازی مهم را دربرمی‌گیرند، این بیانیه‌ی تیم توسعه را می‌توان خبری رسمی به‌شمار آورد. یا همان‌طور که تیم تحقیقات گفته، “محتاطانه” امیدوار بودن، یعنی این آپدیت حیاتی هنوز در راه نیست.

دلیل اصلی این احتیاط، وجود باگ‌های متعددی در سیستم است که تیم اتریوم برای حل آنها با مشکل مواجه شده‌ و این درحالی است که پلتفرم‌های دیگر با موفقیت شبکه‌های گواه اثبات سهام خود را راه‌اندازی کرده‌اند. چرا راه‌اندازی فاز نهایی آپگرید اتریوم، که این شبکه به‌کمک آن واقعاً مقیاس‌پذیر می‌شود، انقدر طول کشیده است؟ آیا این طولانی شدن به این معناست که اتریوم ۲.۰ رقابت مقیاس‌پذیری را می‌بازد؟

رفع باگ‌ها

مقیاس‌پذیری اتریوم در مسیر خود مدام با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود تا به یک سیستم کارا و کامل تبدیل شود. سیستمی که بتواند با ارائه‌ی نامحدود محصولاتش در سطحی کاملاً جدید، بازار را در دست بگیرد. به نظر می‌رسد که رفع باگ‌ها، فرایند توسعه‌ی اتریوم را به‌شدت کند کرده و این در حالی است که پروژه‌های دیگر در حال راه‌اندازی خدمات استیکینگ هستند و اتریوم را پشت سر ‌گذاشته‌اند.

تاریخ اولیه‌ی راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ ژانویه‌ی ۲۰۲۰ بود، اما فاز یافتن و اصلاح نقاط آسیب‌پذیر کد، فرایندی طولانی و پرزحمت در هر پروژه‌ای است و همیشه نمی‌توان زمان لازم برای انجام چنین وظایفی را به‌درستی تعیین کرد. روتین‌هایی مانند نظارت‌های امنیتی، تست فازینگ و کشف و رفع باگ‌ها می‌توانند ماه‌ها طول بکشند یا حتی به پایان نرسند، چون خود کد یک جریان بی‌انتهاست که هرگز بی‌عیب و نقص نمی‌شود.

Rongjian Lan، مدیر ارشد فناوری در استارت‌آپ بلاکچین Harmony است. او می‌گوید که در استفاده از فناوری‌های جدید مانند شاردینگ، برنامه‌ریزی و اجرای حجم بالایی از وظایف فنی در یک بلاکچین بسیار پیچیده‌تر می‌شود. او به کوین‌تلگراف گفت:

«هماهنگی و انسجام داده بین شاردها (تکه‌ها) نیازمند طراحی پروتکل دقیقی است که کل سیستم را پایدار و امن کند. مواردِ خاصِ بسیار بیشتری نیز باید درنظر گرفته شوند که در بلاکچین بدون شاردینگ مطرح نمی‌شوند، و این‌ها به خاطر المنت‌های جدیدی مانند Crosslinkها، تراکنش‌ بین شاردها و ری‌شاردینگ است. Eth 2.0 باید تمام این‌ها را روی Eth 1.0 قبلی بسازد که مسائلی مانند مشکلات سازگاری را نیز به مسئله اضافه می‌کند.»

 سینک بودن یا هماهنگی کامل کاربران با هم بسیار مهم است، چون آنها هستند که داده‌ها را در بلاکچین ذخیره و بلاک‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند. تعدادی از ۷ کلاینتی، که اتریوم ۲.۰ در حال توسعه آنهاست، روی بهبود Schlesi کار می‌کنند. Schlesi اولین شبکه‌ی تست چند کلاینتی اتریوم ۲.۰ است که محیط شبکه‌ی اصلی را شبیه‌سازی می‌کند. پس از مراحل اولیه‌ی موفقیت‌آمیزِ Schlesi، تیم توسعه‌ی اتریوم تصمیم گرفتند که شبکه‌ی تست رسمی‌تری را با داشتن چند کلاینت در ژوئن ۲۰۲۰ راه‌اندازی کنند.

مدل چند کاربره

اتریوم ۲.۰ در حال حاضر در حال پیاده‌سازی ۷ کلاینت است: Trinity از Ethereum Foundation، Prysmatic از Prysm Labs، Lighthouse از Sigma Prime، Nimbus از Status، ChainSafe از Lodestar، Teku از PegaSys و Nethermind از Cortex.

رویکرد معروف “اولین مشخصات”، از سوی تیم توسعه برای ایجاد زیرساختی مورد استفاده قرار گرفت که هر کلاینت بتواند روی آن اجرا شود. حجم کاری مرتبط بسیار زیاد بود، چون این رویکرد اول باید تکمیلِ کلِ نسخه‌ی اول پروتکل و سپس خود فرایند پیاده‌سازی را  پیش‌بینی می‌کرد. به گفته‌ی دنی رایان، مدیر پروژه، “مدل چند کلاینتی” با تأخیر مواجه شده، چون تیم منابع انسانی نمی‌تواند به‌خوبی از توسعه‌ی مطلوب پروژه مطمئن شود.

در شرایط چند کلاینتی مسئله‌ی حیاتی این است که شبکه سطح بالایی از امنیت داشته باشد و تیم توسعه نمی‌خواهند برای حفظ زمان راه‌اندازی مطلوب، امنیت را به خطر بیندازد. حتی اگر مجبور باشند برای انجام این کار زیر چند قول بزنند و زمان راه‌اندازی را به‌تعویق بیندازند.

برای سرعت بخشیدن به فرایند توسعه‌ی سیستم، برنامه‌ی یافتن باگ، به هر یابنده‌ی خطایی، که بتواند به زنجیره نفوذ کند، چیزی بین ۱,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار پاداش می‌دهد. برنامه‌ی یافتن باگ در کنار نظارت بر مشخصات فاز ۰ اجرا می‌شود. هدف از انجام این نظارت آماده‌سازی شبکه برای راه‌اندازی است و اینکه مطمئن شوند شبکه می‌تواند به مرحله‌ی بعدی توسعه‌ی خود برسد.

مشکلات پیچیده‌ی مدیریتی و ساختاری

جدا از وجود باگ‌ها، عوامل انسانی و مشکلات مدیریتی نیز تاریخ راه‌اندازی را به تعویق می‌اندازند. شاید بلاکچین اتریوم تنها یک نهاد به‌نظر برسد، اما درواقع از سوی تیم‌های نظارتی و توسعه‌ی متعددی اجرا می‌شود. برخی از آنها متعلق به سازمان‌هایی مستقل هستند.

برای اینکه شیوه‌ی اجرای کل شبکه را روشن‌تر کنیم، لازم است بگوییم که چند تیم (که به آنها کلاینت می‌گویند) روی شاردینگ کار می‌کنند، برخی مشغول انجام نظارت‌های امنیتی هستند و تیم‌هایی نیز روی Casper PoS کار می‌کنند.

از طرفی این رویکرد تقسیم کارها، وظایف را به‌خوبی محول می‌کند و از سوی دیگر، توسعه‌ی سیستمی در مقیاس بالاتر را پیچیده می‌کند و انجام وظایف کوچک‌تر به تأخیر می‌افتند. عدم مدیریت و هماهنگی درست بین تیم‌ها می‌تواند منجبر به تأخیرهای متعدد شود.

Ankitt Gaur، مدیرعامل و بنیانگذار پلتفرم معاملاتی Koinfox است که پروتکل معاملاتی خود را روی بلاکچین گواه اثبات سهام اجرا می‌کند. او می‌گوید که فرایند مدیریتی شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع PoS نسبت به بلاکچین‌های گواه اثبات کار، پیچیده‌تر هستند. او به کوین‌تلگراف گفت:

«تأخیر اتریوم حاصلِ چند جنبه‌ی مختلف است. اتریوم از همان اول چند کلاینت داشت که باید با هم ارتباط برقرار می‌کردند. با افزودن فرایند استیکینگ، که تمام اعتبارسنج‌ها باید در آن با هم ارتباط داشته باشند، این مسئله پیچیده‌تر نیز می‌شود.»

 با اضافه شدن اشخاص، سازمان‌ها و نرم‌افزار بیشتر به توسعه‌ی پلتفرم، فرایند مدیریت سخت‌تر نیز می‌شود. Lane Rettig، که خود را یکی از توسعه‌دهندگان هسته معرفی می‌کند، ضمن اشاره به لزوم مقیاس‌پذیری فنی و اجتماعی، افزود که «مسئله‌ی هماهنگی سخت‌تر می‌شود.» مقیاس‌پذیری اجتماعی نیز باید با مدیریت درست در کنار مقیاس‌پذیری فنی ارائه شود تا کارها به خوبی پیش‌روند.

بخش‌های مختلف در ساختار کل هم‌چنین می‌توانند منجر به تغییر بیشتر پرسنل شوند که بیش از قبل فرایند توسعه را کند می‌کنند، چون اشخاص جدید باید زمانی را صرف آشنایی با محیط کنند. جیمسون هادسن، از تیم Ethereum Foundation، در کنفرانس Devcon4 و در رابطه با کمبود توسعه‌دهندگان بلاکچین برای انجام وظایف فنی گفت: «ما اشخاص کافی در اختیار نداریم تا در انجام این کارها به ما کمک کنند.»

با در نظر گرفتن چالش‌هایی که تیم توسعه با آنها روبه‌روست، بسیار مهم است که شبکه‌ی تست حداقل به مدت ۲ ماه کاملاً کارایی خود را حفظ کند تا بتوان از آن برای راه‌اندازی رسمی استفاده کرد. در حال حاضر دو کلاینت Prysmatic از Prysm Labs، Lighthouse از Sigma Prime روی شبکه‌ی Schlesi کار می‌کنند. کلاینت‌های Teku و Nimbus نیز با شبکه‌ی Schlesi سینک شده‌اند و به‌زودی اعتبارسنج‌های خود را روی شبکه‌ی تست راه‌اندازی می‌کنند.

رقبا پیروز میدان هستند

توسعه‌دهندگان اتریوم هنوز مشغول رفع باگ‌ها هستند و رقبا می‌توانند در این زمان جایزه‌ی اولین PoS در حال اجرا را از آن خود کنند.

پروژه‌های متعددی دارند به خط پایان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند: EOS، Harmony (ONE)، Zilliqa (ZIL)، Tezos (XTZ)، Cosmos (ATOM)، Algorand (ALGO) و Qtum (QTUM). تمام این پروژه‌ها محصولاتی معتبر دارند که روی PoS محض یا محول‌شده کار می‌کنند.

راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه‌ از سوی این پروژه‌ها نشان می‌دهد که آنها توانستند کاری را در یک سال انجام دهند که اتریوم سال‌ها مشغول انجام آن است. مثلاً Harmony سیلیکون ولی اخیراً استیکینگ خود را راه‌اندازی کرد و تبدیل به اولین بلاکچین PoS اشتراکی شد که توانسته دو فناوری را به صورت همزمان پیاده‌سازی کند. جالب است که توسعه‌دهندگان اتریوم قرار است این فناوری‌ها را روی شبکه‌ی اصلی پیاده سازی کنند.

تیم Harmony در ۱۹ مه اعلام کرد که شبکه‌ی اصلی خود را آپگرید کرده است. این شبکه حاوی هزاران نود در چندین شارد است. توسعه‌دهندگان مدعی شدند که توانسته‌اند از نظر شاردینگ و استیکینگ و هم‌چنین سرعت شبکه، از تیم اتریوم پیشی بگیرند. کارمزد پردازش تراکنش در شبکه ی اصلی ۰.۰۰۰۰۰۱ دلار و تعداد تراکنش‌های ممکن در ثانیه در شبکه‌ی تست ۱۱۸,۰۰۰ است.

اگرچه با وجود راهکارهای جدیدی که به‌سرعت وارد بازار بلاکچین می‌شوند، اتریوم هنوز پیشگام و مشارکت‌کننده‌ی اصلی در توسعه‌ی فناوری‌های شاردینگ و استیکینگ است. با درنظر گرفتن صدها هزار تراکنشی که به صورت روزانه در شبکه انجام می‌شوند، به تعویق انداختن آپگریدی به اهمیت اتریوم ۲.۰ به دلیل امن‌تر و بهتر کردن استفاده از بلاکچین، دردسر کمتری دارد.

 

منبع: Cointelegraph

۸۰%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه