به رسانه مستر فینتک خوش آمدید

ایران به‌دلیل تورم بالا، ریال را کنار می‌گذارد

ایران به‌دلیل تورم بالا، ریال را کنار می‌گذارد؛

افزایش تقاضا برای بیت‌کوین

 

بیت‌کوین وارد می‌شود!

کوین‌تلگراف به‌ بهانه‌ی طرح‌ جدید تغییر ارز ایران، با آریاتک تماس گرفت. آریاتک یک ارائه‌دهنده‌ی رویکردهای مبتنی بر بلاکچین در تهران است. آریاتک در مه ۲۰۱۹ با شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی ایران برای توسعه‌ی برنا قرارداد مشارکت امضاء کرد. برنا، یک بلاکچین ملی است که هدف از توسعه‌ی آن، ایجاد تحول در بخش بانکداری و ملی کشور است. سعید خوشبخت، مدیرعامل آریاتک، در پیغامی به کوین‌تلگراف از آخرین آپدیت‌های این پروژه خبر داد:

«پلتفرم و زیرساخت برنا اولین مرحله‌ی تست را طی می‌کند و به‌زودی آماده‌ی راه‌اندازی می‌شود. همان‌طور که در وایت‌پیپر نیز آمده، رمزارز بانک مرکزی می‌تواند روی برنا قرار گیرد و ممکن است از آن در این تحول اقتصادی استفاده شود. اما بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک تصمیم‌گیرندگان نهایی هستند.»

 

دولت ایران در تلاش است مشکل افزایش تورم را حل کند و این درحالی است که سهامداران کریپتو در این کشور معتقدند که شرایط موجود، موجب افزایش استفاده از رمزارزها می‌شود. در واقع، مقامات ارشد دولت و ارتش برای دور زدن تحریم‌های فلج‌کننده‌ی امریکا، استفاده از ارزهای دیجیتال را پیشنهاد کرده‌اند. خوشبخت در رابطه با افزایش استفاده از رمزارزها در ایران گفت:

«اگر استفاده از رمزارزها را در جهان بررسی کنیم، می‌بینیم که دو نوع کشور در ابتدای لیست قرار می‌گیرند. کشورهایی که سیستم پرداخت دیجیتال ندارند و کشورهایی با تورم بالا. به دلیل تورم بالا در ایران، مردم به ارز ملی اعتماد ندارند و سعی می‌کنند چیزهایی مانند ملک، طلا، سهام، ارزهای دیگر مانند دلار امریکا و رمزارز بخرند.»

 

موضع تهران در برابر استخراج کریپتو بسیار ملایم‌تر شده و حالا استخراج‌کنندگان بیت‌کوین با کسب مجوز از مقامات می‌توانند در این کشور فروشگاه داشته باشند. همان‌طور که پیش‌تر از سوی کوین‌تلگراف گزارش شد، ایران تقریباً ۱,۰۰۰ مجوز استخراج کریپتو را در کشور صادر کرده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در اوایل مه به شرکت استخراج بیت‌کوین ترکیه‌ای iMiner اجازه داد تا در استان سمنان، یک تسهیلات ۶,۰۰۰ ریگی را راه‌اندازی کند. از سوی دیگر، اگر استخراج‌کنندگان تمام درآمدهای خارجی حاصل را به کشور برگردانند، از مالیات معاف می‌شوند. به گفته‌ی بابک بهبودی، مدیرعامل Synchronium، احتمالاً استفاده از کریپتو در ایران بسیار افزایش می‌یابد. او افزود:

«استخراج، پس‌انداز و معامله‌ی رمزارزها، به‌خصوص بیت‌کوین و اتریوم، به صورت گسترده‌ای در ایران صورت می‌گیرد. مطمئنم که در ماه‌های آینده عموم مردم، به‌ویژه‌ی طبقه‌ی متوسط، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری را در رمزارزهایی مانند بیت‌کوین انجام خواهند داد.»

علی بیک‌وردی، مدیرعامل bitHolla، معتقد است که بحران اقتصادی کشور تنها شرایط را برای استفاده‌ی بیشتر مردم از رمزارزها فراهم می‌کند: «وقتی می‌بینی که ارزش ارز کشورت در عرض ۲ سال تقریباً ۵ برابر کاهش یافته، به عنوان یک سرمایه‌گذار، به‌دنبال منبع ذخیره‌ی ارزش دیگری می‌گردی.»

داده‌های مربوط به معاملات P2P بیت‌کوین از ابتدای ۲۰۲۰، افزایش قابل‌ملاحظه‌ای را در تراکنش‌های پریمیوم بیت‌کوین در ایران نشان می‌دهند. بیت‌کوین بین ۳۰۰ و ۴۰۰ درصد از میانگین قیمت نقدی جهانی در LocalBitcoins به‌فروش رسیده است.

مثلا، وقتی بیت‌کوین در اوایل ژانویه حدود ۷,۸۰۰ دلار معامله می‌شد، قیمتِ معادلِ عنوان‌شده برای بیت‌کوین در LocalBitcoins بیش از ۲۵,۰۰۰ دلار بود. با بهبودِ قیمتِ بیت‌کوین از کاهش شدیدش در پنج‌شنبه‌ی سیاه ۱۲ مارس، این رمزارز با قیمت ۲۱,۰۰۰ دلار معامله می‌شد و این در حالی بود که میانگین قیمت جهانی روی ۵,۲۰۰ دلار نوسان داشت.

 

منبع: Cointelegraph

1 نظر
  1. […] ایران به‌دلیل تورم بالا، ریال را کنار می‌گذارد […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه